පරාධීනත්වයට එරෙහි සටනේ පහන් තරුව

ජාතික භික්ෂු පෙරමුණේ ප්‍රකාශනයකි

අවුරුදු 500 යනු ඉතා දිගු ඉතිහාසයකි. අපේ රට 2007 සිට වසර 500 ක් බටහිර ආධිපත්‍යයට යටත් වී ඇත. මෙම මුළු කාලයෙන් පෘතුගීසීන් අවුරුදු අනූ හතක්, ලන්දේසීන් අවුරුදු 194 සහ ඉංග්‍රීසි අවුරුදු එකසිය පනස් දෙකකි. ඇත්ත වශයෙන්ම, අප සෘජු හෝ වක්‍රව යටත් කර ඇත. සමස්ත කාල පරිච්ඡේදය දෙස ආපසු හැරී බලන විට, රටට ආදරය කරන සියලු දෙනා පිළිගත යුතු කරුණක් තිබේ, එනම් නිදහස් ජාතියක් වශයෙන්, නිදහස් ජාතියක් ලෙස අප අපේම අනන්‍යතාවයක් හෝ සංවර්ධනයක් අත්කර ගෙන නොමැත. එක් ප්‍රධාන සාධකයක් වන්නේ අප වැනි රටවලට බටහිරයන්ගේ අමානුෂික බලපෑමයි. ලෝකයේ බටහිර රටවල් විවිධ මවාපෑමෙන් ජනතාවගේ ස්වෛරීභාවය නොසලකා හරින තැනට පිරිහෙමින් පවතින්නේ එබැවිනි. මීට වසර ගණනාවකට පෙර බටහිර ගැති නොවන රටක් විසින් අනුගමනය කරන ලද ප්‍රතිපත්තියක් වන නමුත් උපක්‍රමයක් ලෙස ඔවුනට හිතකර නොවන පාලන තන්ත්‍රයක් ජය ගැනීමට ඔවුන් සමත් වූ අතර කාලය ගෙවී යත්ම බටහිර ගැති නායකත්වයක් ජනතාවගෙන් මතුවිය. යළි. අති බහුතර ජනතාව විසින් ගනු ලැබූ මෙම තීරණය අද දක්වා බටහිර රටවල් විසින් පිළිගෙන නොමැත.