ලන්ඩන් පොලිස් කාරයකු විසින් අමු අමුවේ මරා පුච්චා දැමු අසරණ සේරා එවරෙඩ් තරුණිය

බි‍්‍රතාන්‍ය ඉංජිනේරු ගාල්ලේ දෙසිරි පී’ හේවාවිදාන

ලංඩන් නුවර සිට

තිස් තුන් හැවිරිදි සේරා එවරඞ් ( Sarah Everard )වාසය කළේ දකුණු ලංඩන් නුවර Brixton නැමැති උප නගරයේය’  ඇගේ මුල් ගම වුයේ York නැමති ඵෙතිහාසික නගරයයි’  ඇයගේ පියා York සරසවියේ ඉලෙක්ට්‍රෝනික් පිළිබඳ මහාචාර්යවරයෙක් වන අතර මව පුන්‍යාතණ ක‍්‍රියාකාරියකි’  Durham විශ්ව විද්‍යාලයේ උපාධිධාරිණියක් වු සේරා York නගරයේ සිට හැ. 300ක් ඈත ලංඩන් නුවරට ආවෙ‘ ප‍්‍රසිද්ධ ආයතනයක අලෙවි කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂක පදවියක් ලැබුන නිසාය’

පසුගිය මාර්තු 3දා Sarah Everard ලංඩන් නුවර යෙහෙළියක හමුවීමට ගියේ රාත‍්‍රී කෑම සඳහාය’  පැය දෙක තුනක් පමණ ඇය සමග’ විනෝදයෙන් කාලය ගත කළ සේරා රාත‍්‍රී 9’30ට පමණ ආපහු ගෙදර බලා යන්නට ලෑස්ති වුවාය’  ‘’ඔයා බස් එකේ නේද ගෙදර යන්නේ” යි යෙහෙළිය ඇසු විට “අපොයි බස් තුනකින් නේ මට ගෙදර යන්න වෙන්නේ’  ඒකට පැය එකහාමාරක් යනවානේ’ ඊට වැඩිය ලේ’සියි පයින් යන එක’  එතකොට පැය භාගයෙන් මම ගෙදර නේ” යි ඇය පිළිතුරු දුන්නාය’  “ඔයාට පිස්සු ද මෙ මහ ?  පයින් යන්න.  කවුරු හරි මගදි ඔයාව ඉස්සුවොත් ඔයාගේ අම‘මලා මට තමයි බනින්නේ”  කියා යෙහෙළියගේ විරෝධය පළ කල විට ඇය සිනාසුනාය’  දීඅනේ මං වගේ කෙල්ලෙක් Kidnap කරන එකාට මට දවස ගානේ කන්න දීලාම එපාවෙ” යැයි කියා හිනැහුන සේරා යෙහෙළිය එපා කියද්දීම ගෙදර බලා ගමන් ඇරඹුවාය’

සේරාගේ ගෙදරට යන මාර්ගය වැටී තිබුනේ ප‍්‍රධාන A217 පාර අතුරු පාරවල් කිහිපයක් හා Clapham Common නමැති ලංඩන් නුවර ප‍්‍රසිද්ධ පිට‘ටනිය හරහාය.

කොළපාට වැහි කබායකින්, නාවික කලිසමකින් හා දොඩම‘ පැහැති සපත්තු දෙකකින් සැරසුන ඇය විනාඩි 15ක් තිස්සේ තම පෙම‘වතා Josh Lowtin සමග’ ජංගම දුරකථනයෙන් කථා කරමින් විනෝද වෙමින් තම ගමනේ යෙදුනාය’

මාර්තු 4 දා උදේම Josh සේරාට දුරකථනයෙන් දෙතුන් වරක්  කථා කලත් උත්තරයක් නැතිවීම ගැන කලබල වු Josh සේරාගේ බෝඩිමෙ‘ හිමිකාරියට කථා කලාය’  සේරා එවරඩ‘ කලින්දා ? ගෙදර නොපැමිණි බව ඇය කී විට පෙම‘වතාගේ ඉහමොළ රත්විය’  ඔහු වහාම පොලීසියට ටැලිෆෝන් කළේය’

සේරා ට මහ මගදී අනතුරක් සිදු වී කාණුවකට වැටී සිටිනවාද නැතිනම‘ සිත් තැවුලක් නිසා ඇය ගෙදර නෑවිත් ඉබාගාතේ ගියාද’  එසේ නැතිනම‘ කල්තියා කළ සැලැස්මක් අනුව ඇය කා සමග’ හරි පැන ගියා ද නැතිනම‘ ලිංගික අපරාධකාරයකු මහ මග’ යමින් සිටි සේරාව බලහත්කාරයෙන් තම රථයට නංවාගෙන ඇය පැහැරගෙන ගියාද’

පොලිස් භටයන් 50ක්  ඇය ගමන් කළ මාර්ගයේ අහුමුඵ’” ලඳු කැලෑ” පාලු ගොඩනැගිලි සෑම තැනකම ඇයව හොයාන්නට පටන් ගති’ ඇයගේ ගමන් මග’ අසලින් දිවෙන ඇලදොල හා පොකුණු පොලිස් කිමිදුම් කන්ඩායම‘ ලවා සෝදිසි කෙරුනි’ 

තම ආදරණිය දුව අතුරුදහන් වී ඇති බව ආරංචි වු ඇයගේ පියා මහාචාර්යතුමා” මව හා නැගනිය හැ’ 300ක් ගෙවා සේරාගේ ගෙදරට පැමිණියේ සෝදිසි මෙහෙයුම‘වල යෙදෙන පොලිසියට සහයවීමටය’  සේරා අතුරුදහන් වී දෙවෙනි දිනය වනවිට ඒ බව දැනගත් ඇයගේ යහඵ’ යෙහෙළියන් සරසවි මිතුරන්” නෑදැයින් හා අසල්වාසීන් 500ක් පමණ ඇය සොයන්නට වුහ’

“අපේ යෙහෙළිය සේරා හොයා දෙන්න” කියමින් ඔවුන් Clapham Common පිට‘ටනියේ හැම ගහකමත් මග දිගටත් පෝස්ටර් අලවන්නට වුහ’  ඒ වන විට සේරාගේ ගෙවල් තියන පළාතේ නමගිය අපරාධකාරයන්” හිරෙන් නිදහස්ව පැමිණි අය හා කලින් ලිංගික අපරාධවලට වරදකරුවන් වු අයගේ ගෙවල්වලට ගොස් සේරා අතුරුදහන් වු රැුයේ ඔවුන් සිටියේ කොහිදැයි ප‍්‍රශ්න කිරීමට පොලිස් භටයන් 250ක් යුහුසුඵ’ව ක‍්‍රියා කරමින් සිටියහ’

නමුත් ඒ කිසිවකු සේරා පැහැරගත් බවට කිසිදු සාක්ෂියක් නොවීය’සේරා අතුරුදහන් වී පස්වන දවස වන විට ඇය තවමත් ජීවතුන් අතර සිටිනවා යන විශ්වාසය බොහෝ දෙනෙකු තුළින් ගිලිහෙමින් පැවතුණි’  සේරා තවම සොයා ගැනීමට බැරිවීම ගැන ජාතික පුවත්පත් පොලීසියට ටිකෙන් ටික දෙහි කපන්නට වීය’

අපේ පවුල වාසය කරන්නේ බි‍්‍රතාන්‍යයේ උද්‍යානය ( Garden of England) නමින් හඳුන්වන කෙන්ට‘ප‍්‍රාන්තයේ Ashford නම‘ පුංචි නගරයේය’  අනිත් නගරවලට සාපේක්ෂව මෙහි සිදුවන හොරකම‘ අපරාධ ඉතාමත්ම අඩුය’

පසුගිය මාර්තු 10දා උදෑසන මා කිරි බෝතලයක් මිලදී ගැනීමට ගෙදරට හැතැප්මක් පමණ ඈතින් තිබෙන Tesco සුපිරි වෙළඳ සැලට පයින් ගියෙමි’  හිටපු ගමන් පොලිස් හෙලිකොප්ටරය ගොඩනැගිලි වහලවල් වලට මදක් උඩින් පියබා ගියේය’  අපේ පුංචි නගරයේ බරපතල හොරකමක් සිදුවෙන්නට ඇතැයි මා සිතද්දී තවත් පොලිස් හෙලිකොප්ටර් දෙකක් මහ හඩ’ නගමින් මගේ ඔලුවට උඩින් නගරය ලෙසට වෙ‘ගයෙන් පියඹා ගියේය’

එදා හවස දිනුම පුතා පාසැලෙන් ගෙදර ගෙන ඒම සඳහා මා ගමන් කලේ Ashford නගරයේ සුප්රසිද්ද ගොල්ෆ් පිට‘ටනිය පසු කරමිනි’  ගොල්ෆ් පිටිය ඇතුලේ පොලිස් රථවාහන 20ක් පමණක් හා හෙලිකොප්ටර් යානා දෙකකුත් නවතා තිබුණි’  පොලිස් භටයන් පණහක් පමණ විශාල පිරිසක් පිට‘ටනියේ දණ ගසාගෙන තණ නිල්ල හා ඒ අසල වල් පැලෑටි හා පඳුරු  සෝදිසි කරනවා මට ඈතින් පෙනුනි’  විශාල මංකොල්ලයකින් පසු හොරුන් මග’ දමා දුවන ලද සල්ලි පොලීසිය විසින් එකතු කරනවා ඇතැයි සිතමින් මම පාසැල කරා ගියෙමි’

ස්කොට්ලන්ඩ් යාඩ් පොලිසියේ මහ කොමසාරිස්වරිය Cressida Dick එදින රාත‍්‍රියේ ජනමාධ්‍ය හමුවකින් ප‍්‍රකාශ කළ දෙයින් මුලු රටම කම‘පාවට පත්විය’

“ද Ashford නගරයේ ගොල්ෆ් පිට‘ටනියේ පඳුරක් යට පෝර ගෝනියක දමා වළලා තිබුන පිළිස්සුනු ඇට කටු ගොඩක් අපි හොයාගත්තා’  මෙ‘ හමුවුයේ ලංඩන්වලදී පසුගිය 2දා අතුරුදහන් වු සේරා එවරෙඩ‘ මෙනවියගේ සිරුරේ කොටස් ද කියලා අපි සැක කරනවා’  නමුත් දන්ත වාර්තා ( Dental Records )  පරීක්ෂා කරන තුරු ඒවා ඇයගේම ද කියා අපට ස්ථිර වශයෙන් කියන්න බැහැ”

මුඵ’ මහා බි‍්‍රතාන්‍යයම ශෝකයට වෙ‘දනාවටත් පත්කල මෙම ආරංචිය ඇසුණු සේරාගේ යහඵ’ යෙහෙළියන් එළිපිටම හඬා වැලපෙන්නට පටන් ගති’ 

ඉන් දින දෙකකට පසු ස්කොට‘ලන්ඩ‘යාඩ‘ රහස් පොලීසිය කියා සිටියේ D N A පරීක්ෂණය කින් පසු ඔප්පුවුයේ ගොල්ෆ් පිටියෙන් සොයා ගන්නා ලද ඇට කැබලි සියල්ලම සේරා එවරඩ‘ තරුණියගේ බවය’

ඉන්පසු පොලිස් ප‍්‍රකාශකවරයා කියා සිටියේ කිසිවකුට අදහා ගත නොහැකි දෙයකි’   “සේරා එවරඩ‘ගේ මරණය පිළිබඳ සැකපිට ලංඩන් තානාපති ආරක්ෂක අංශයේ සේවය කරන 48 හැවිරිදි  Wayne Couzen නැමැති පොලිස් නිලධාරීයා අපි අත් අඩංගුවට ගත්තා. 13දා අපි ඔහුව අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරනවා”

නීතිය හා සාමය රැුකීමටත් විශේෂයෙන් කාන්තාවන් ආරක්ෂා කිරීමටත් බැඳී සිටින ලංඩන් පොලීසියේම උසස් නිලධාරියකු අතින් මහ මග’ ගමන් කරමින් සිටින අහිංසක තරුණියක් අමු අමුවෙ‘ ඝාතනය වීම මුඵ’ බි‍්‍රතාන්‍යම කම‘පාවට පත් කළේය’ 

දැනට අහෝසි කර ඇති මරණ දඩ’ුවම මෙවැනි කෘර මිනීමරුවන් වෙනුවෙන් නැවත පැනවිය යුතුයයි Daily Mail පත‍්‍රය කියා සිටි අතර ලංඩන් පොලීසිය මුඵ’මනින්ම සුද්ධ කළ යුතුයයි DailyTelegraph  පත්‍රය කියා සිටියේ ය’

මාර්තු 13දා සැකකාර පොලිස් භටයා Wayne Couzen උසාවියට රැුගෙන එද්දී කෝපයෙන් හා වෙ‘දනාවෙන් මග’ දෙපස රැුස්ව සිටි ජනතාව ඔහුට හු කියන්නත් බනින්ටත් වුහ’ 

සමහරු ඔහු රැුගෙන ආ පොලිස් වෑන් රථයට කුණු බිත්තර හා ගල් මුගුරුවලින් පහර දුන්හ’විනාඩි 25ක නඩු විමර්ශනයෙන් පසු  ජූලි 9 දක්වා චුදිත මිනීමරුවා රිමාන්ඩ‘ භාරයේ තැබීමට විනිසුරුවරයා නියෝග කළේය’  Wayne Couzen ආපසු බන්ධනාගාරයට රැුගෙන යන විටත් වෑන් රථයට දිගින් දිගටම පොලු මුගුරු පහරවල් එල්ල විය’

මෙ‘ අතර සැකකරු විසින් පොලිස් කුඩුවෙ‘ යකඩ කුරුවල ඔලුව හපාගෙන දිවි නසා ගැනීමට දෙවරක්ම උත්සාහ කරන ලද අතර දෙවතාවෙ‘ම ඔහුට වහා රෝහල් ප‍්‍රතිකාර ලබාදීමට පොලීසියට සිදුවීය’

මේ අපරාධකාරයා පොලිස් රැහැනට හසු කර ගැනීමට හැකි වූයේ පූරුවේ පිනකට ය ග සේරම ඉවර ගමන් කළ මාර්ගයේ සවිකර තිබූ කිසිම කැමරාවක ඇය කිසිවකු කිසිවෙකු සමග කතා කරන දර්ශනයක් නො වී යග එනිසා සේවාව එදා රෑ අහසට අතුරුදහන් වුවාදැයි වූ වහා දැ යි සිතමින් පොලිස් නිලධාරීහු ඔලුව කසද්දී  රහස් පොලිසි අධිකාරීවරයෙකුට  ගණ දෙවි නුවණක් පහළ වීය. “එදා re ඔය වෙලාවෙ‘ ඔය පාරේ ගියපු re බස්වල CCTV කැමරා බලමු” ඔහු  යෝජනා  කලේය. හතරවෙනි බස් කැමරාවෙ‘ රූප රාමුවක සේරා මෝටර් රථයක් ළග’ නැවතී කවුදෝ සමග’ කථා කරන අපැහැදිලි පින්තූරයක් දකින්නට ලැබුනි’  නමුත් එම මෝටර් රථයේ අංකය සදහන් නොවු නිසා එයින් ප‍්‍රතිඵලයක් නොවීය’  නමුත් හත්වැනි බස් රථයේ කැමරා විඩියෝ සටහන් දුටු නිලධාරීන් දීයුරේකා යුරේකාv යනුවෙන් ප‍්‍රීතියෙන් කෑගසන්නට වුයේ පසුපස දොරවල් දෙකම විවෘත කර තිබුන මෝටර් රථයේ නාම පුවරු අංකය ඉතා පැහැදිලිව සටහන් කර තිබුණු නිසාය’  දැන් පොලීසිය රථවාහන ලියාපදිංචි අංශ යෙන් මෝටර් රථයේ අයිතිකරු ගේ නම හා ලිපිනය  ඉක්මනට ලබා ගත්තේය  එම මෝටර් රථය තමන්ගේම සගයකුගේ බව දැනගත් පොලිස් කොමසාරිස්වරිය   ඔලුවේ අත් ගසා ගත්තාය

පොලිස් නිලධාරීහු වහා කෙන්ට් ප‍්‍රාන්තයේ Deal නගරයේ Wayne Couzen සගයාගේ ගෙදරට ගොස් සේරා එවරඩ‘ව පැහැර ගැනීම පිළිබඳව ප‍්‍රශ්න කිරීම සඳහා ඔහු අත් අඩංගුවට ගත්තෝයඒ වන විටත් සේරා  බිහිසුණු  ලෙස මරා   දමා ඇති බව ඔවුන් දැන සිටියේ නැත’

මෙ‘ අතර බි‍්‍රතාන්‍ය ස්කොඩ‘ලන්ඩ‘යාඩ‘ රහස් පරීක්ෂකවරු මෙ‘ පොලිස් භටයාගේ මෝටර් රථයේ දීර්ඝ ගමන මග’ දෙපස ගොඩනැගිලි හා මාර්ග හන්දිවල ඇති කැමරාවල දර්ශන ඔස්සේ නිරීක්ෂණය කරන්නට වුහ’ සේරා එවරඩ් පැහැරගත් මෝටර් රථය ඇයගේ ගෙදර පැත්තට ගමන් කරන අන්දම කැමරා දෙක තුනක සටහන්වී තිබුණි ග ඉන් පැය  දෙකකට පමණ පසු කැමරාවල දකින්නට ලැබුනේ මෝටර් රථය Clapham  Common පිට්ටනිය පසු කරමින් මාර්ග  ගණනාවක්  හරහා   ගමන් කරමින්  ලන්ඩන් වටරවුම් අධිවේගී මාර්ගයට පිවිසෙන අයුරු යග

ඉන් පැයකට පමණ පසු මෝටර් රථය කෙන්ට්  ප්රාන්තය බලා දිවෙන M20 අධිවේගයේ ගමන් කොට අපේ ගම වූ Ashford නගරයට  පැමිනෙන අන්දම  මග දිගේ ඇති කැමරා වලින්  පොලිසි නිලධාරීහු මුව අයා බලා සිටියහග සුන්දර අනාගතයක් හිමිව තිබූ

ලස්සන තරුණියක් වූ සේරා එවරෙඩ් වයස 33 දී තම අවසන් ගමන යන අන්දම දුටු බොහෝ ඉහළ නිලධාරීහු කඳුළු සලන්නට වූහග

පොලිස් අත්අඩංගුවට ගත් පොලිස් භටයා වේන් කර්සන් ( Weyne Couzen ) මුල සිටම ඔවුනට කියා සිටියේ තමාට කිසිවිටෙක Sarah Everad නමැති කාන්තාව  හමුවී නැති බවත්  ඇයගේ අතුරුදහන්වීමට තමා කිසිසේත් සම්බන්ධ නැති බවත් යග  නමුත් ලන්ඩන් පොලීසිය  මෙතෙක් රහසක් වශයෙන් තබාගෙන තිබූ සීසීටීවී දර්ශන ඔහුට පෙන්නු පසු තමන්ට ගැලවීමක් නොමැති බව ඔහුට අවබෝධ විය. මොහොතක් කල්පනා කරමින් සිටි සැකකරුවා අන්තිමේදී තමා සේරා එවරෙඩ් තරුණිය  පැහැරගෙන ගොස් මරා පුච්චා දැමූ බවට පාපොච්චාරණය කළේය.

ලන්ඩන් පොලිස් නිලධාරීහු හෙලිකොප්ටර් වල නැගී අපගේ  Ashford  නගරයට පැමිණ ඇයගේ ඇටකටු සොයා ගත්තේ ඉන් පසුවය.

Daily Mail පත්රය කියනා අන්දමට පොලිස්  ගිනි අවි කණ්ඩායමේ ප්රබල සාමාජිකයෙකු වූ වේන් කර්සන්ගේ ප්රධාන රැකියාව වූයේ තානාපති මැදුරු මුර කිරීමයි මාර්තු දෙවැනි දා තම රැකියා මුරය අවසන් කොට සතියක නිවාඩුවක් ලබා සිටි ඔහු තම ලින්ගික ආසාවන්  සන්සිදුවාගැනිම සඳහා  තරුණ කාන්තාවක් බිලි ගැනිමට සොයමින් Clapham Common  පිට්ටනිය අසල පාරවල් වල  සැරිසරමින් සිට ඇත.  ගෙදර  බලා කඩිනමින් පිය නගමින් සිටි සේරා  එවරෙඩ් ඇයගේ අවාසනාවට Wayne  පොලිස් නිලධාරියාගේ ඇසට හසු වුනේ එවිටය. සිවිල් ඇඳුමෙන් සැරසී සිටි ඔහු වහාම තම රථය නවත්වා  තමන්ගේ පොලිස් හැඳුනුම්පත පෙන්වා ඇයගේ විශ්වාසය දිනා ගත්තේය. “මේ අවේලාවෙ ඔහොම තනිපංගලමේ යන එක බොහොම අවදානම් එන්න මම ඔබව ගෙදරටම ඇරලන් නම්“ යයි ඔහු කී විට මේ පොලිස්කාරයා ගැන  සැකක් ඇති කර ගැනීමට සේරාට කිසිම  හේතුවක් නොවීය. ඉතා සතුටින් සේරා ඔහුගේ මෝටර් රථයට ගොඩවිය. එය තමන් ගේ වසන් ගමනයයි  අහින්සක සේරා හීනෙන්වත්  නොසිතන්නට ඇත. ඉන්පසු මේ  මෘගයා සේරාව ඇයගේම  නිවසට ගෙනගොස්   දූෂණය කොට මරා දමා ඇශ්ෆොර්ඩ් නගරය දක්වා ගමන්කොට ඇයගේ සිරුර පුළුස්සා පොහොර ගෝනියක දමා ගොල්ෆ් පිටියේ  සැඟවූවා යයි Daily Mail පත්රය තවදුරටත් කියයි.

මෙම සාහසික  ඝාතනයෙන් මුළු බ්රිතාන්ය ම කම්පා වී සිටින අතර ගැහැනියකුට පාරේ බැස යන්නට බැරි තරම් විෂම සමාජයක් රටපුරා ගොඩනැගෙද්දී  අපේ ඊනියා ආණ්ඩුව  උඩ බලං සිටිනවායැයි කියමින්  බ්රිතාන්යයේ කාන්තා සංවිධාන සිය ගණනක් රජයට විරුද්ධව පාරට බැස ඇත.

අගමැති බොරිස් ජොන්සන් මහතා පාර්ලිමෙ‘න්තුවෙ‘දී සේරා එවරඩ‘ගේ මරණය ගැන ඇයගේ දෙමාපියන් හට තම හෘදයාංගම බලවත් කණගාටුව ප‍්‍රකාශ කළ අතර විපක්ෂ නායකයා කියා සිටියේ “මෙවැනි දරුණු මිනීමරුවකු පොලීසියට බඳවා ගත්තේ කෙසේදැයි යන්න ගැන පරීක්ෂණයක් පැවැත්විය යුතු බවයි” 

පාර්ලිමෙ‘න්තු මන්ත‍්‍රී Jess Phillips 2020 වසර තුල පිරිමින් විසින් බි‍්‍රතාන්‍ය තුල මරා දමන ලද කාන්තාවන් 102කගේ නම‘ ලැයිස්තුවක් කියවද්දී මුඵ’ පාර්ලිමෙ‘න්තුවම මීයට පිම‘බාක් මෙන් නිශ්ශබ‘දව කම‘පනයෙන් අසා සිටියහ’ ඇය තම ලැයිස්තුවෙ‘ අන්තිමටම සඳහන් කළේ සේරා එවරඩ‘ගේ නමයි

පොලීසිය දැඩි ලෙස විවෙ‘චනය කරමින් කථා කල Jess Phillips මන්ත‍්‍රීවරිය මෙසේ ද කීය. ”ආන්ඩුව හැම දෙයක්ම කරන්නේ සංඛ්‍යා ලේඛන අනුව.  ඔවුන් එන්නත් දුන්න අය ගණන් කරනවා,  කොවිඩ‘ රෝගීන් ගණන හා මැරෙන ගණන ගණන් කරනවා.  සමෘද්ධිය ලබන පිරිස ගණන් කරනවා, වසරකට සිදුවන මාර්ග අනතුරු ගණන් කරනවා,  නමුත් පිරිමින් අතින් කෘර ලෙස ඝාතනය වන බි‍්‍රතාන්‍යයේ කාන්තාවන් පිරිස ඔවුන් ගණන් කරන්නේ නැහැ.  ඒ පිළිබඳ දත්ත ඔවුන් ළග’ නැත.  ඒ කියන්නේ අපේ කාන්තාවන්ගේ මරණ සාමාන්‍ය දෙයක් ලෙස මෙ‘ ආන්ඩුවත් අගමැතිවරයාත් සලකන නිසාදැයි ” ඇය වෙ‘ගයෙන් ප‍්‍රශ්න කළාය’

ලන්ඩන් නුවර සේරා  එවරෙඩ් තරුණිය කෲර ලෙස මරා දැමීමේ  සිද්ධියත් ශ්රී ලංකාවේ කුරුවිට දිලින යශෝධා තරුණිය මරා  හිස ගසා දැමූ සිද්ධියෙත් බොහොම සමානකම් තිබේ ග සේරා එවරෙඩ්  හා දිලිනි දෙදෙනාම වයස තිස් ගණනක් පසු වූ අය වූහ ග මේ අසරණ දියණියන් දෙදෙනා ම සහාසික මරාදැම්මේ පොලිස් නිලධාරීන් දෙදෙනෙකු විසිනි. දිලිනි මරා දැමූ කුරිරු පොලිස් නිලධාරියා ඇයගේ හිස කඳින් වෙන්කොට සිරුර සූට්කේස් එකක දමා සැතපුම් සියයක් ඈතට ගොස් කොළඹ මහා වීදියක අත්හැර දැමීය. ලන්ඩන් නුවර දී සේරා එවරෙස්ට් මරා දැමූ  කෘර පොලිස් කාරයා ඇයගේ සිරුර හඳුනා ගත නොහැකි ලෙස පුළුස්සා පොර ගෝනියක දමා සැතපුම් 60ක් ඈත ඇශ්ෆඩ් නගරයේ ගොල්ෆ් පිට්ටනියේ හැංගුවේය. සතියක් ගතවන්නට පෙර මේ අපරාධකරුවන් දෙදෙනාම රටවල් දෙකක පොලීසි වලට අත්අඩංගුවට ගැනීමට හැකි වූයේ සීසීටීවී දර්ශන වලට පින් සිද්ධ වෙන්නටයග  අහින්සක දිළිනි මරාදැමූ ලන්කා  පොලිස් භටයා සිය දිවි නසා ගත් අතර  සේරා  එවරෙඩ් මරාදැමූ ලන්ඩන් පොලිස් භටයා දෙවරක් දිවි නසා ගන්නට තැත් කළේය.

එංගලන්තයේ හා ශ්රී ලංකාවේ එකම කාල වකවනුවක සිදු වූ මේ බිහිසුණු කාන්තා ඝාතන දෙකම  බොහෝ දුරට සමානය. නමුත් අපි කතා කළ යුත්තේ මේ සිද්ධි දෙක අතර තිබුණු  ප්රධානතම වෙනස්කම ගැනය. ඒ එයින් අපේ  ලංකා සමාජයට බොහෝ දේ ඉගෙන ගැනීමට හැකි නිසායග උදාහරණයක්  වශයෙන් කියනවා නම්  සේරා  එවරෙඩ්ගේ  පිළිස්සී ගිය ඇටකටු සමග පෝර ගෝනියේ පින්තූර බ්රිතාන්යය කිසිම ජනමාධ්යයක පළ නොවීය. එදින රෑ BBC හා ITV වැනි ප්රවෘත්ති නාලිකා පොලිස් භටයින්  ගෝනිය දිග හරින  වීඩියෝ පටය මුලු රටට පෙන්වන්නට උත්සාහ කලේ නැත.

මියගිය සේරාගේ ජීවිතයේ  පරණ පෙම්වතුන්  හා පෙම් හබ ගැන පිටු ගණන් විස්තර පළ කරමින් ජනතාවට කුණු රසයක් ලබා දීමට මෙහි පත්තර උත්සාහ කළේ නැත. අත්අඩංගුවේ සිටින සැකකරුගේ බිරිඳ හෝ ළමයින්ගෙ කිසිම විස්තරයක් ප්රසිද්ධ නොකිරීමට තරම්  බ්රිතාන්ය ජනමාධ්ය සදාචාරාත්මක වූයේ  ඔහුගේ අපරාධය නිසා  දරුවන් ගේ  හා බිරිඳගේ අනාගතය විනාශ කිරීම අතිශයින්ම වැරදි වැඩක් බව ඔවුන් දැන සිටි නිසාය. මියගිය තරුණියගේ සහ සැකකරුගේ පවුල්වල පෞද්ගලිකත්වය හා රහසිගත  භාවය  බ්රිතාන්ය  ජනමාධ්ය  ඉතාමත් ඉහලින රැක දෙමින්  මෙම බිහිසුනු මිනිමැරුම ගැන නවතම ප්රවෘත්ති  දිනපතා  ජනතාවට  ලබා දෙන අන්දම  අතිශයින්ම ප්රශංසනීයය. එසේම සැකකාර පොලිස් භටයා තම වරද පිළි ගනිමින් කළ පැය හත හමාරේ දීර්ඝ පාපොච්චාරණ ප්රකාශයේ  එකම පේලියක් වත් ඉරිදා පත්තර වල පළ වූයේ නැත. රූපවාහිනි නිවේදකයෝ එය රස කර කර කියෙව්වෙත් නැත. සේරා එවරඩ්ගේ  දෙමව්පියන් හා නැගණිය ඇයගේ වියෝව නිසා මහ හඩින් හඬනා අවස්ථා විඩියෝ කර ප්රවෘත්ති වලට  පෙන්වීමට බ්ර්රිතාන්ය රූපවාහිනී නාලිකා දැඟලුවේ නැත. ඒ අන්දමට බලන විට ශ්රී ලංකාවේ ඇතැම් ජනමාධ්ය වලට  සදාචාරය ගැන බ්රිතාන්යයෙන් ඉගෙන ගැනීමට බොහෝ දේවල් තිබෙනවා නොවේද?

ලන්ඩන් කාන්තාවන් ආරක්ෂා කිරීමට බැඳී සිටින ලන්ඩන් පොලීසිය තුළම සිටි වන  මෘගයකු නිසා සේරා තරුණියට තම ජීවිතය අහිමි වීම කොතරම් ඛේදජනකද?

සුන්දර සේරා  එවරඩ් තරුණිය අද අප අතර නැත. එහෙත් මිය ගිය සේරා  ජීවත්වන බ්රිතාන්ය කාන්තාවන් වෙනුවෙන් විශාල මෙහෙවරක් ඉටු කරමින් සිටී. කාන්තාවන්ට වැඩිපුර ආරක්ෂාව ලබා දීම සඳහා නව නීති රැසක් පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමට බොරිස් ජොන්සන්  රජය දැනටමත් කටයුතු කරගෙන යයි.

බි‍්‍රතාන්‍ය ඉංජිනේරු ගාල්ලේ දෙව‘සිරි පී’ හේවාවිදාන ලංඩන් නුවර සිට

[email protected]

What happened to Sarah Everard? The murder that triggered a global outpouring of grief and rage

By Europe bureau chief Samantha Hawley in LondonPosted 2ddays ago, updated Yesterday at 3:25am

People walking past a huge pile of flowers as the sun sets

There’s been a huge outpouring of grief for Sarah Everard, who was snatched off the street as she made her way home.( Reuters: Dylan Martinez )

Retracing Sarah Everard’s last known movements is confronting, to say the least.

Clusters of flowers mark the spots where CCTV vision and doorbell camera footage captured the marketing executive’s last known steps.

The roads she walked along side, during what should have been a 50-minute trip to her Brixton home in south London, are wide and heaving with traffic.

They are main roads, rather than side streets that may have provided her a faster route home.

For 15 minutes she spoke on the phone to her boyfriend.

A screenshot of a woman in a beanie, face mask and green coat walking while speaking on the phone

Police released CCTV vision of Sarah Everard’s walk home from her friend’s house in Clapham.( 

Supplied: London Metropolitan Police )

Clapham Common, which she passed through and where a bandstand has now become a memorial site for the 33-year-old, although not well lit, is surrounded by homes and busy streets.

During COVID-19 lockdowns, the community has been urged to stay off public transport and walk or ride instead.

Sarah’s journey was simply, very normal.

It’s little wonder young women across the capital and the country have been reeling.

“Sarah could have been me,” they have in unison uttered since the British woman’s remains were found secreted in woodland last week.

Sarah’s disappearance

Sarah was first reported missing on March 4 by her boyfriend, and for the days that followed, police surveyed footage, knocked on doors, spoke to more than 750 people and searched parklands and ponds for evidence.

A poster asking people for information about missing woman Sarah Everard is seen on a London street.

Missing posters were plastered around Clapham after Sarah Everard went missing.( 

Kirsty O’Connor/PA Via AP )

“I want to remain clear that at this time we have no information to suggest that Sarah has come to any harm,” Chief Inspector Katherine Goodwin told the press on March 8.

But that hope had gone the next day.

At midnight on March 9, Metropolitan Police announced they had arrested a serving police officer at an address in Deal, Kent, in connection with Ms Everard’s disappearance.

On March 10, her remains were found in a builder’s bag in woodland near Ashford, 120km south-east of London.

A close up of a woman with light hair coloured hair smiling for a photo

Sarah Everard vanished while walking home from a friend’s flat in south London on the evening of March 3.( 

Metropolitan Police Via AFP )

They were identified via dental records. Two post-mortem examinations have been conducted, although a cause of death has not been made public.

Assistant Commissioner Nick Ephgrave described as “shocking and deeply disturbing” the fact the man accused of Sarah’s abduction and murder is a serving police officer.

The alleged killer

Wayne Couzens, a 48-year-old married father of two, is set to face trial in October with a plea hearing to be held in July.

He joined the Met in 2018, and in early 2020 was moved to the Parliamentary and Diplomatic Protection Command — the armed unit responsible for guarding London’s diplomatic buildings and embassies.

The US embassy’s new site in Battersea is believed to be among the sites he patrolled.

A court sketch of a bald man with pale eyebrows and beard

Police constable Wayne Couzens is charged with the murder and kidnapping of Sarah Everard.( 

AP: Elizabeth Cook )

In a separate disturbing episode, Mr Couzens is also accused of indecent exposure that allegedly occurred at a fast-food restaurant three days prior to Sarah’s abduction.

The Independent Office for Police Conduct (IOPC) is investigating whether the police officers involved in dealing with that incident responded correctly.

“The IOPC will look at that investigation from the sidelines, but also conduct their own investigation (into the alleged exposure),” Graham Wettone, who spent 30 years working as a Metropolitan Police officer, explained to the ABC.

Mr Couzens had previously worked at his family garage in Dover, which shut down in 2015.

He had transferred to the Met from the Civil Nuclear Constabulary, the police force that guards the UK’s nuclear power plants.

It’s believed he also served in the military in the 3rd battalion, Princess of Wales’s Royal Regimen, for two years from 2002, and was a member of the Army Reserve.

The Met in the spotlight

That he was a serving police officer has rattled Scotland Yard, but it also became a flashpoint for community anger that was amplified after a vigil for Sarah was broken up by officers last weekend.

The images of male police officers manhandling and pinning women to the ground led to calls for the first female to lead the Met, Commissioner Cressida Dick, to step down.

Police put handcuffs on a woman looking at the camera.

Police dragged women away from an impromptu vigil for Sarah Everard because they said it violated COVID-19 measures.( 

Reuters: Hannah McKay )

Prime Minister Boris Johnson said he was “deeply concerned” by the images amid calls for an inquiry.

Graham Wettone, who served in the public order unit with Metropolitan Police, told the ABC as a commanding officer he would not have made the same decision but he sympathised with the police response.

The vigil he explained seemed to turn into more of a protest six hours after it had begun and social distancing guidelines were clearly being breached.

“I think there was a minority that turned up late in the evening for their own causes, for their own issues to hijack the event to a certain extent,” he said.

“It’s almost a toss of the coin. Do we intervene, do we not intervene? I think it was a really difficult decision to make.”

Also troubling for the Met is that Mr Couzens has twice been hospitalised in 48 hours with head injuries sustained in his cell.

The police watchdog is also investigating that matter.

A lost daughter

On the sidelines, Sarah Everard’s family is grieving for a daughter and sister.

In a statement released shortly after her body was found, they remembered her as “bright and beautiful”.

“She was kind and thoughtful, caring and dependable. She always put others first and had the most amazing sense of humour.”

Her friends and family had rallied for the public’s help after her disappearance.

sarah everard smiles and holds a medal.

Sarah Everard has been remembered as a kind and thoughtful woman by those who loved her.( 

Supplied: Metropolitan Police )

Her father, Jeremey Everard is a professor of electronics at the University of York. Her mother Susan is involved in charity work. She also leaves behind a brother and sister.

“Sarah was open. Honest, unflinching in her ability to listen and empathise,” a friend, India Rose, wrote on Facebook.

“I was never in any doubt of her discretion or sincerity in her support and kindness. We laughed, we cried. We talked about the future. She should be here.”

A former colleague, Peter McCormack, wrote of a woman who was “uniquely funny, always positive, hard-working, loyal, happy and beautiful”.

“Our clients loved her, the team loved her, everyone loved Sarah. From that moment she came into our lives, she made it better,” he wrote in a Facebook post.

‘We’ve had enough’

The murder of Sarah is deeply personal for those who knew her, but it has also shocked a nation and reignited intense debate about women’s safety and misogyny.

Baroness Helena Kennedy, a QC who has worked to improve the rights of women for 30 years, made the point that while not every man has harassed or violated a woman in public, there isn’t a woman who hasn’t experienced abuse of some sort.

“I think it’s given a great emphasis now to what is happening to women and women saying we’ve had enough,” Baroness Kennedy told the ABC.

“There’s still this level of intimidation harassment, violence, and it starts on the small end, and it goes to this end, but it’s all part of the same thing and I’m afraid it’s misogyny, and we have to find ways in our society of confronting it.”

Boris Johnson’s government announced during the week it intends to record misogyny, or hostility based on sex, as a hate crime in England and Wales.

A UK police officer standing in front of a group of women in face masks

Sarah Everard’s murder has triggered tensions between London women and police after an officer was arrested in connection with her death.( 

AP: Victoria Jones )

In response to Sarah’s killing, Mr Johnson has also announced immediate steps to improve safety, which could include plain-clothed police officers patrolling nightclubs and the doubling of funds to improve lighting and increase the number of CCTV cameras.

Criminologist Marian FitzGerald caused outrage when she suggested the response since Sarah’s death has been “hysterical” and men are far more likely to be killed in public than women.

Professor FitzGerald told the ABC the greater threat to women is psychological abuse online.

“Although the fears are understandable, and they have been exacerbated by this particularly horrendous event, the risks actually haven’t changed and the risks to women in public space seem to be relatively low compared to the risks they run in their own homes,” Professor FitzGerald said.

“That is where women are being threatened, in so far that they are subject to abuse this has now entered their own homes via the internet, social media and so on.”

But women’s groups have argued Professor FitzGerald has missed the point, and their fears are justified and real.

Sarah Everard’s family are now planning a funeral that should never have been.

Sarah should still be here.

“Sarah could have been me.”

A bunch of flowers piled in a park near a sign reading 'It could have been any of us'

Women in London have been particularly hard hit by the death of Sarah Everard who was simply trying to get home.( 

Reuters: Toby Melville )Posted 2ddays ago, upd